Ja, ty smeti...

Autor: Martin Oskorip | 4.8.2010 o 15:38 | Karma článku: 7,51 | Prečítané:  999x

Tak som sa šiel zase previesť na bicykli zahmlenými cestami do lesov nad mestom. Klasický výlet, klasické chodníky, stromy bez lístia, lístie na zemi.

Tradične som ho nechal v pološere 40 ročných bukov, aby som sa trochu potúlal medzi vysoké stromy. Zvláštna doba, obdobie a nekľud sprevádzajú ma posledné dni.
Len tak byť však privoláva chmáry a do vnútorného sveta len ťažko prenikne slnko. Že už druhý deň svieti a jeho lúče horko ťažko ale predsa predierajú sa cez hmlu, ma len presvedčilo o správnosti myšlienky, ktorá mi pred chvíľou preblyskla hlavou.
Tak som sa zohol a vytiahol z pomedzi popadaných listov staré špinavé vrecko. Po pár krokoch som sa obohatil o prázdnu sklenenú fľašu, plastové balenie od piva, alobal, rôzne vrchnáky, igelity, sáčky a podobné veci, ktoré sa nejakým aj keď dôverne známym spôsobom dostali do lesa.
Pár minút mi stačilo naplniť jednu plastovú tašku. Netradične som mal pri sebe ešte jednu, tak som jej zavenoval ešte ďalších pár minút a po krátkej chvíli som len skúmal ich naduté tvary. To sa udialo v lesoch Hubkovej nad Humenným pri prvom rybníku o rozlohe asi len 25 metrov štvorcových.

Pointa?
Tentokrát už žiadnu nehľadám. Viem, že tam prídem zase a všade kde to bude potrebné budem mať prichystanú jednu plastovú tašku. Lesy, luky, sídliská... Je toľko miest, kde sme sa dobrovoľne ponížili urážať matku Zem svojím odhadzovaním len tak "na zem".
Nemyslím že ma to teší, naopak, pocit niečo urobiť, hoci len málo, je predsa v každom jednom človeku. Niekto pomáha zvieratám v útulku, iný podporuje ľudí bez domova, ja zbieram odpad zo Zeme. A nemám na to žiadnu pointu.
Ale hreje ma pocit odlišnosti nad všetkými, ktorí konajú v záujme vlastnej špiny a hanby.

...dnes to boli dve tašky, a tak ďalej a ďalej a ...pridaj sa, viacerým nám to pôjde lepšie a rýchlejšie.

Nerobím to lebo musím, a možno ma to ani neteší... Pre robenie "iných" vecí sa v živote netreba učiť vo veľkých školách, dokonca na to neexistujú ani kurzy. Otvorme oči a sami zistíme, kde všade treba byť a čo urobiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: Navaľného zatknutie spustilo protesty. Rusi sú z Putina unavení

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?